top of page

Page Title

This is a Paragraph. Click on "Edit Text" or double click on the text box to start editing the content and make sure to add any relevant details or information that you want to share with your visitors.

Rak prostaty

Zajmuje czwarte miejsce pod względem śmiertelności w skali światowej, w naszym kraju jest najczęściej diagnozowanym nowotworem wśród mężczyzn. Przeważnie rozwija się w sposób bezobjawowy, a jeśli symptomy występują, zwykle nie są kojarzone bezpośrednio z nim. To m.in. częstomocz czy uczucie niepełnego wypróżnienia po oddaniu moczu.

Rak gruczołu krokowego jest w Polsce drugim co do częstości występowania, po raku płuca, nowotworem u mężczyzn. Ponadto szacuje się, że każdego roku diagnozuje się o 2-2,5% więcej zachorowań w porównaniu do poprzedniego. Może mieć to związek m.in. z wydłużeniem średniej długości życia. Im wcześniej choroba zostanie wykryta, tym większe są szanse na podjęcie skutecznego leczenia i to z wykorzystaniem mniej radykalnych metod.

Rak prostaty jest nowotworem złośliwym dotykającym mężczyzn. Rozwija się w prostacie (inaczej sterczu lub gruczole krokowym), która zlokalizowana jest w miednicy, w pobliżu pęcherza moczowego. Najczęściej chorobę diagnozuje się u pacjentów powyżej 50. roku życia, a zwłaszcza między 60. a 70. rokiem życia. U młodszych mężczyzn rak prostaty występuje rzadko – w ich przypadku często jest bardziej agresywny i przebiega gwałtowniej.

Tak jak i w pozostałych chorobach nowotworowych, na rokowania duży wpływ ma moment rozpoznania raka. Niemniej trzeba podkreślić, że są one stosunkowo dobre. Obecnie odsetek 5-letnich przeżyć wynosi w Polsce ok. 67%.

Profilaktyka raka prostaty — podstawowe badania

 

W profilaktyce raka prostaty najważniejszą rolę odgrywają wykonywane systematycznie badania. Należy pamiętać, że rozwojowi tych nowotworów sprzyja kilka czynników:

·        wiek,

·        obciążenia genetyczne,

·        otyłość i nadwaga (szczególnie otyłość brzuszna),

·        palenie papierosów,

·        nadużywanie alkoholu,

·        zła dieta,

·        brak aktywności fizycznej.

 

Ryzyko pojawienia się raka prostaty gwałtownie wzrasta po 50. roku życia. Choroba może rozwijać się bezobjawowo nawet przez kilka lat. Już po ukończeniu 40. roku życia w ramach profilaktyki raka prostaty, warto przynajmniej raz w ciągu 12 miesięcy wykonać:

·        Badanie per rectum – inaczej przez odbyt, wykonuje je specjalista urolog. Według większości mężczyzn nie jest to zbyt przyjemne badanie, jednak dzięki niemu możliwa jest precyzyjna, bezpośrednia ocena wielkości, budowy oraz konsystencji gruczołu krokowego. Trwa ono jedynie kilkanaście sekund.

·        Badanie przesiewowe PSA – wykonuje się je z próbki krwi, umożliwia wczesne wykrycie raka na podstawie poziomu PSA, czyli antygenu specyficznego dla prostaty. Badanie pozwala na zdiagnozowanie nowotworu w bardzo wczesnym stadium, co znacząco zwiększa szanse na wyleczenie.

baner glowny.jpg
bottom of page