top of page

Rak piersi

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym wśród Polek. Krajowy Rejestr Nowotworów podaje, że w 2020 roku liczba przypadków przekroczyła 17 tysięcy, wzrastając w ciągu dwudziestu lat o 10 tysięcy chorych!

Niestety, rak piersi jest też jednym z największych „zabójców”. Na 17 tysięcy diagnoz, w 2020 roku, odnotowano prawie 7 tysięcy zgonów z powodu tego nowotworu.

Jak dochodzi do rozwoju raka piersi?

Opisuje się wiele czynników, m.in.: 

  • płeć (w przytłaczającej większości chorują kobiety, u panów zdarza się to rzadko, najczęściej w siódmej dekadzie życia),

  • wiek (największą zachorowalność odnotowuje się w grupie kobiet w wieku 55-65 lat), 

  • genetyka (np. mutacje w genach BRCA1 i BRCA2), 

  • nałogi (alkohol i papierosy), 

  • tryb życia (nadwaga i otyłość, brak aktywności fizycznej),

  • czynniki hormonalne, w tym wczesne wystąpienie pierwszej miesiączki lub późne klimakterium, bezdzietność lub ciąża po 30 roku życia, brak karmienia piersią,

  • choroby i urazy piersi

  • oraz wcześniejsze terapie raka piersi.

Warto jednak zapamiętać, że u 75% chorych na raka piersi nie występują żadne znane czynniki ryzyka. Dlatego ważne jest, by nie tylko dbać o swoje ciało, ale by również wiedzieć, jak rozpoznać nowotwór.

Pierwsze objawy raka piersi to m.in.: wyczuwalny guzek w piersi lub pod pachą, zmiana kształtu lub wielkości piersi, owrzodzenia, zaczerwienienia i łuszcząca się skóra, wydzielina z brodawki sutkowej, wciągnięcie brodawki lub zmiana jej koloru, lub kształtu.

Rak piersi jest chorobą uleczalną.

Warunek? Wczesna diagnoza.

 

Kobiety powinny regularnie same badać piersi oraz wykonywać mammografię co najmniej raz na dwa lata po ukończeniu 50 roku życia. Jednocześnie, zaleca się, by młodsze panie, po 20 roku życia, bez obciążeń genetycznych, co dwa lata wykonywały  USG piersi.

Rak piersi wykryty w stadium przedinwazyjnym jest chorobą praktycznie całkowicie wyleczalną. Również w przypadku raka inwazyjnego rokowanie może być dobre. Zwłaszcza jeśli to wcześnie wykryty nowotwór, który nie zajął jeszcze węzłów chłonnych. W takich przypadkach wskaźnik przeżywalności pięcioletniej oznaczający w praktyce wyleczenie wynosi aż 90%!

baner glowny.jpg
bottom of page